Přiznání k DPH pro identifikovanou osobu (MOSS)

Systémové upozornění
Hlavní informace
priznani-k-dph-pro-identifikovanou-osobu-moss

Přátelé, spolutrpitelé... Pokud jste (stejně jako já) letos již potřetí strávili dobrých 45 min hledáním toho, jak odeslat přiznání k DPH jako identifikovaná osoba, tedy v režimu jednoho správního místa (MOSS), tak pro vás je tento návod, který budu dále aktualizovat. Daňový portál finanční správy je totiž nejen totálně dementní (pardon, ale napadají mě už jen sprostější výrazy), ale také nám ho neustále obměňují... Pokud tedy chcete přiznat DPH pomocí kvalifikovaného certifikátu (elektronického podpisu), zde je návod:

 

1. v Googlu si vyhledejte "Daňový portál" nebo klikněte na http://adisspr.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/dpr/uvod.faces (přidejte bezpečnostní výjimku, pokud vám bude prohlížeč hlásit něco o "Nezabezpečeném připojení").

 

2. na úvodní stránce klikněte na "VRACENÍ DPH V RÁMCI EU / Mini One Stop Shop" a následně na "Mini One Stop Shop – MOSS (Zvláštní režim jednoho správního místa)".

 

3. vyzve vás to k přihlášení, takže překlikněte na záložku "Kvalifikovaným certifikátem" a klikněte na "Vybrat certifikát" (Obr. 1)

Obr. 1

vybrat-certifikat

 

4. klikněte na radio button "Soubor s klíčem" (Obr. 2) a počkejte až vyskočí lišta pro povolení Java appletu a vpravo nahoře klikněte na "Povolit".

Obr. 2

vyber

 

5. následně klikněte na tlačítko "Vybrat", potvrďte cca 3 Java okna, kde (skutečně) povolíte Java applet a z počítače vyberte certifikát s koncovkou .p12. Pokud se vám při výběru nezobrazují soubory v počítači, musíte to udělat v jiném prohlížeči (např. Firefox). Toto udělejte rychle, protože prohlížeč má tendenci v tomto kroku padat (Obr. 2).

 

 

6. pak zadejte heslo (to, co jste si určili při generovaní certifikátu) a klikněte na "Kontrola". Pokud se vám zobrazí vaše informace a cesta k souboru, tak je vše OK a klikněte na "Potvrdit" (Obr. 2).

 

7. pokud vše proběhlo OK, uvidíte na stránce cestu k certifikátu a pak zadejte heslo ještě jednou a stiskněte Enter / Přihlásit (Obr. 3). Pozor na to tlačítko "Vybrat jiný certifikát" - toho se nedotýkejte -> proto mačkáme Enter nebo Přihlásit.

Obr. 3

3-prihlasit

 

8. po přihlášení skončíte na stránce viz Obr. 4, což je ta stránka, kterou jste celou dobu hledali... Teď stačí kliknout na "Nové DAP / New VAT return" a můžete vyplňovat DPH pro všechny členské země EU pěkně ručně :-).

Obr. 4

vat